X Międzyszkolny Konkurs literacki

Aktualności » X Międzyszkolny Konkurs literacki

Na terenie SOSW nr 1 dnia 03 kwietnia 2019 roku już po raz dziesiąty
odbył się Międzyszkolny Konkurs „W krainie baśni Andersena”.
Do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny. W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi
w Częstochowie, z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Herbach i SOSW nr 1.

Patronat na konkursem objęło Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”.

Celem konkursu min. było rozbudzanie zainteresowania baśniami, motywowanie
do czytania oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania charakteru dydaktycznego baśni, w tym werbalizowanie nauk płynących z tego gatunku literackiego.

Konkurs składał się z pięciu etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali test, który dotyczył znajomości baśni H. Ch. Andersena. Test wzbogacony był dodatkowo
w zadania, w których należało rozwiązać krzyżówki, rebusy, rymowanki, odgadnąć baśniocytaty, Z kolei w drugim etapie na podstawie otrzymanego tekstu uczniowie odpowiadali na pytania związane z życiem i twórczością H. Ch. Andersena. Trzeci etap to układanie puzzli. W czwartym etapie uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą z zakresu teorii literatury. Na zakończenie zmagań uczestnicy rozpoznawali baśniowe rekwizyty.

Zawodnicy byli doskonale przygotowani. O zajęciu pierwszego miejsca decydowały pojedyncze punkty. Wyniki konkursu:

I miejsce - Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy z Herb

II miejsce – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 z Częstochowy

III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi
w Częstochowie

Po konkursie odbyło się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem.

Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, paczki ze słodyczami i pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz za ogrom pracy włożony w przygotowania do konkursu.