Wycieczka integracyjna

Aktualności » Wycieczka integracyjna

Dnia 16 czerwca 2016 r. uczniowie klas I-III i IV-VI SOSW nr 1 wraz z rodzicami, rodzeństwem i nauczycielami wzięli udział w całodniowej wycieczce do Zagrody Edukacyjnej Maciejówka oraz zwiedzili zabytkowy Młyn w Żarkach.

Celem wycieczki była oprócz walorów edukacyjno-poznawczych była integracja dzieci, rodziców i nauczycieli.

Wycieczkę zorganizowało działające na terenie placówki Stowarzyszenie Wspierania Osób Niepełnosprawnych „Pomocna Dłoń”

Uczestnicy podczas wycieczki zwiedzili  Zagrodę Plastyczno- Kulinarną Maciejówka położoną  na Szlaku Zagród Edukacyjnych w Ostrowie k/Żarek.  Tam wzięli udział w warsztatach  „Mania filcowania” – dzieci i rodzice własnoręcznie gręplowali wełnę, filcowali a następnie wykonali z filcu biedronki. Dzieci poznały proces przerabiania wełny, poczuły jej zapach i dotyk.  Następnie za zajęciach edukacyjnych wysłuchały bajki O owieczce malowanej wełną”. Po zajęciach była wycieczka do lasu, gdzie dzieci poznały okoliczna faunę i florę, obejrzały min. mrowisko, gniazda lęgowe ptaków. Na zakończenie wzięły udział we wspólnych zabawach i pikniku. Uzupełnieniem był pobytu był obiad – tradycyjna kuchnia – pierogi domowe z mięsem.

Kolejnym etapem wycieczki było  Muzeum Dawnych Rzemiosł w Żarkach. Tam obejrzeli   blisko stuletni młyn. Obiekt został pomyślany jako muzeum interaktywne – rodzaj parku technicznego. Zwiedzający Stary Młyn wyruszają w pasjonującą podróż w czasie. W jej trakcie poznają historię pięciu głównych rzemiosł obecnych od wieków w Żarkach: młynarstwa, piekarstwa, szewstwa, bednarstwa i kołodziejstwa. Całość uzupełniły warsztaty praktyczne – mielenie mąki.

Wszyscy zadowoleni i szczęśliwi wrócili do Częstochowy