Pamięć o tych, którzy odeszli

Aktualności » Pamięć o tych, którzy odeszli

Podobnie jak w latach ubiegłych uczniowie naszej szkoły – członkowie Samorządu Uczniowskiego i Drużyny Harcerskiej postanowili przed Świętem Wszystkich Świętych posprzątać groby zapomniane, osamotnione. W tym roku postanowili odwiedzić zabytek kultury żydowskiej jakim jest Cmentarz Żydowski.

Dnia 25 października 2016 r. wraz z nauczycielami udali się na trochę zapomniany, opuszczony Cmentarz Żydowski położony w dzielnicy Zawodzie-Dąbie, w sąsiedztwie naszej placówki.

Cmentarz Żydowski to niewątpliwie jedno z najciekawszych, przesyconych niezwykłą atmosferą miejsc w naszym mieście.

Uczniowie posprzątali liście, pozbierali stare znicze.

Odwiedzili grobowce upamiętniające rozstrzelanych w 1943 r. mieszkańców getta oraz poległych członków Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Na cmentarzu uczestnicy zostali zapoznani przez nauczycieli z historią cmentarza
na przestrzeni wieków począwszy od jego powstania w 1799 r.

Dla naszych uczniów była to prawdziwa lekcja kultury żydowskiej, historii
i patriotyzmu.