Olimpijczycy na start

Aktualności » Olimpijczycy na start

12 września 2014 roku na Miejskim Stadionie Lekkoatletycznym w Częstochowie odbył się Integracyjny Mityng Lekkoatletyczny w ramach Olimpiady „Razem 2014”. W imprezie wzięło udział blisko 500 uczestników: dzieci i młodzież z częstochowskich szkół specjalnych, szkół integracyjnych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych, a także podopieczni organizacji pozarządowych działających na rzecz niepełnosprawnych z Częstochowy i regionu. Jak przystało na prawdziwą olimpiadę, zainaugurowała ją defilada wszystkich ekip. Po hymnie, wciągnięto flagę na maszt, zapalono znicz, a zawodnicy złożyli uroczystą przysięgę – wszystko zgodnie z ceremoniałem olimpijskim.

Niepełnosprawni rywalizowali w różnych dyscyplinach m.in. w skoku w dal, rzucie piłeczką palantową, rzucie do celu, kręglach, sztafecie 4x50 metrów, pokonywali tor przeszkód. Na zawodach nie było przegranych, wszyscy zawodnicy otrzymali medale i dyplomy za zwycięstwo, a startujące placówki puchary.

Olimpiada „Razem” odbyła się już po raz dwunasty. Moi uczniowie – wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Częstochowie startują w niej od początku tj. od 2003roku. Impreza ta na stałe wpisana jest w szkolny- wrześniowy kalendarz, a różnorodność konkurencji sprawia, że mogą brać w niej udział dzieci sprawne i mniej sprawne ruchowo. Udział w zawodach wspomaga realizację szkolnych zajęć wychowania fizycznego, bowiem dzieci upośledzone umysłowo i fizycznie z racji swoich ograniczeń mają małą możliwość włączania się do sportowej rywalizacji.  Udział w sportowej imprezie jest nie tylko formą usprawniania. Jest sposobem ich aktywizowania oraz służy zaspokajaniu takich potrzeb psychicznych jak: potrzeba dodatniej samooceny, sukcesu, uznania. Rozwija wiarę we własne siły. Uczniowie chętniej i aktywniej uczestniczą w lekcjach wychowania fizycznego i zajęciach sportowych.

Przysięga złożona na Olimpiadzie: „Pragnę zwyciężyć, lecz jeśli nie będę mógł zwyciężyć niech będę dzielny w swym wysiłku” towarzyszy im przez cały rok szkolny.

Iwona Markowska – nauczyciel wychowania fizycznego w SOSW nr 1 w Częstochowie.