Konkurs Ekologiczny

Aktualności » Konkurs Ekologiczny

7 maja 2015 roku w naszej szkole odbył się I Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny „Przyjaciel Przyrody”, którego głównym celem było rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku do przyrody, jak też propagowanie obchodów związanych z Dniem Ziemi. Konkurs kierowany był do młodzieży gimnazjalnej powiatu częstochowskiego. Uczestnikami konkursu byli uczniowie z następujących szkół:

Ø  Gimnazjum Specjalne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Antoniego z Padwy – opiekun p. Aneta Królikowska

Ø  Gimnazjum Specjalne w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach – p. Beata Chudaszek

Ø  Gimnazjum Specjalne w Zespole Szkół Specjalnych nr 28 – opiekun p. Mirosława Amzorge  i p. Tomasz Kurpiarz

Ø  Gimnazjum Specjalne im. św. Zygmunta Gorazdowskiego w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych – opiekun p. Monika Lis i p. Iwona Nowakowska

Ø  Gimnazjum Specjalne w  Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1- opiekun      p. Iwona Bartłomiejczyk

Konkurs odbył się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka, Nadleśnictwa w  Złotym Potoku i Elektrociepłowni Fortum w Częstochowie.  Patronat medialny objęła częstochowska telewizja Orion. Relację z przebiegu uczniowskich zmagań konkursowych można obejrzeć na stronie internetowej telewizji Orion pod linkiem http://www.tvorion.pl/?action=show_news&idNews=18110

Nagrody w konkursie ufundowało Nadleśnictwo Złoty Potok.

Zakres tematyczny konkursu dotyczył treści podstawy programowej przedmiotów: biologia, chemia, geografia, przyroda, wiadomości na temat form ochrony przyrody w Polsce oraz zanieczyszczeń powietrza, wód i gleby oraz segregacji odpadów.

Konkurs przebiegał w trzech etapach. W pierwszej części gimnazjaliści musieli wykazać się wiedzą teoretyczną. Rozwiązywali test składający się z 25 pytań. Następnym zadaniem było wykazanie się wiedzą i umiejętnościami w zakresie prawidłowej segregacji odpadów stałych. Trzeci etap przeprowadzony został w formie teleturnieju. Każda drużyna odpowiadała na wylosowane wcześniej pytanie. Jak w każdym teleturnieju, prócz wiedzy i umiejętności, liczył się łut szczęścia.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury, w skład którego weszli zaproszeni goście: p. Maria Jasińska – wiceprezes Zarządu Oddziału Ligi Ochrony Przyrody w Częstochowie,  p. Aleksandra Malus – przedstawiciel Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Złoty Potok, p. Małgorzata Szyc – przedstawiciel Elektrociepłowni Fortum w Częstochowie, p. Ewa Galle - dyrektor SOSW Nr 1 w Częstochowie.

Zdaniem jury gimnazjaliści świetnie poradzili sobie z przygotowanymi zadaniami konkursowymi, chociaż jak sami przyznali, nie należały one do najłatwiejszych. Podkreślili również to, że taka forma zdobywania wiedzy jest ciekawym doświadczeniem.

Po zakończonych zmaganiach konkursowych jury przedstawiło następujące wyniki:

I miejsce - Gimnazjum Specjalne im. św. Zygmunta Gorazdowskiego w Zespole Niepublicznych Placówek Oświatowych

II miejsce - Gimnazjum Specjalne w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Herbach

III miejsce - Gimnazjum Specjalne w  Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1

IV miejsce - Gimnazjum Specjalne Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św.

Antoniego z Padwy

V miejsce - Gimnazjum Specjalne w Zespole Szkół Specjalnych nr 28

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za przyjęcie naszego zaproszenia oraz za ogrom pracy włożony w przygotowania do konkursu. Jesteśmy pewni, że emocje jakich dostarczyliście nam w trakcie konkursu, zapamiętamy na długo.

Organizatorzy konkursu:

Katarzyna Pawińska