Koło Miłośników Zwierząt „SOW-a”

Aktualności » Koło Miłośników Zwierząt „SOW-a”

Szkolne Koło Miłośników Regionu Częstochowskiego wraz z  Kołem Miłośników Zwierząt „SOW-a” zorganizowało wycieczkę  „Wzdłuż rzeki Kucelinki”,  na Cmentarz Żydowski oraz na Złotą Górę. Podczas wycieczki uczestnicy nad rzeką mieli możliwość obejrzenia miejsc lęgowych dzikich kaczek i ptaków.

Z kolei Cmentarz Żydowski to jedno z najciekawszych miejsc w okolicy naszej placówki. To jeden z największych kirkutów w Polsce. Obecnie niemal w całości porośnięty lasem, co nadaje mu specyficznego klimatu zmuszającego do zadumy. Uczniowie na miejscu obejrzeli min. grobowce sarkofagowe, baldachimowe obeliski oraz poznali historię cmentarza. Kirkut w Częstochowie jest wpisany do rejestru zabytków od 1986 r.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili nasi uczniowie była Złota Góra. Znajduje się tam tablica upamiętniająca ofiary faszyzmu. Podczas II wojny światowej znajdował się tam obóz jeniecki. Wracając do placówki obejrzeliśmy Kościół św. Jana z Dukli.

Wycieczka wszystkim uczestnikom bardzo się podobała, a organizatorzy już planują kolejną.