IX Międzyszkolny konkurs literacki

Aktualności » IX Międzyszkolny konkurs literacki

Na terenie SOSW nr 1 dnia 12 kwietnia 2018 roku już po raz dziewiąty
odbył się Międzyszkolny Integracyjny Konkurs „W krainie baśni Andersena”.
Do konkursu przystąpiły trzyosobowe drużyny. W tym roku w konkursie wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi
w Częstochowie – pod opieką Pani Małgorzaty Augustyn  i SOSW nr 1 pod opieką Pani Grażyny Beleć.

Celem konkursu min. było rozbudzanie zainteresowania bajkami, motywowanie
do czytania bajek oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania charakteru dydaktycznego baśni, w tym werbalizowanie nauk płynących z tego gatunku literackiego. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością takich bajek jak:  ,,Calineczka", „ Księżniczka na ziarnku Grochu”, „Dziewczynka z zapałkami”, "Brzydkie Kaczątko", "Słowik", „Królowa Śniegu”, „Nowe Szaty Cesarza”, „Dzikie Łabędzie” ,”Imbryk”, „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk”, „Mała Syrenka”, „Latający kufer”, „Świniopas”.

Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie uczestnicy rozwiązywali test, który dotyczył znajomości bajek H. Ch. Andersena. Test wzbogacony był dodatkowo
w zadania w których należało rozwiązać krzyżówki, rebusy, rymowanki, odgadnąć baśniocytaty,  Z kolei w drugim etapie na podstawie otrzymanego tekstu  uczniowie odpowiadali na pytania związane z życiem i twórczością H. Ch. Andersena. Trzeci etap to  układanie puzzli  i podawanie tytułu baśni. W czwartym etapie uczestnicy konkursu uzupełniali wyrazami fragment wylosowanej baśni. Ostatni piąty etap to tradycyjnie teleturniej – tutaj zawodnicy losowali zestawy pytań. Uczestnicy mogli losować pytania za
2 punkty lub łatwiejsze za 1 punkt. Wszyscy zdecydowali się na trudniejsze pytania
i wzorowo na nie odpowiadali.

Zawodnicy byli doskonale przygotowani. O zajęciu pierwszego miejsca decydowały pojedyncze punkty. Nasza drużyna  w składzie Karolina Skowron, Adriana Bartmanowicz
i Marcin Malewski zajęła I miejsce. Z kolei drużyna w składzie Konrad Duda, Oskar Duda, Filip Chojnacki zajęła II miejsce.

Po konkursie odbyło się spotkanie integracyjne z poczęstunkiem. Uczestnicy konkursu mieli możliwość lepszego poznania się  i nawiązania znajomości.

Na zakończenie uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe, paczki ze słodyczami i pamiątkowe dyplomy.

Wszystkim uczestnikom  serdecznie dziękujemy za przyjęcie zaproszenia oraz za ogrom pracy włożony w przygotowania do konkursu.