Częstochowa i okolice w moim obiektywie

Aktualności » Częstochowa i okolice w moim obiektywie

Dnia 15 maja 2018 r. uczniowie SOSW nr1 pojechali na wycieczkę
do Ogrodzieńca. Uczniowie kl. II gimnazjum podczas wyjazdu realizowali zadania w ramach projektu edukacyjnego „Częstochowa i okolice w moim obiektywie”, dla pozostałych uczestników była to prawdziwa wyprawa ,podczas której poznali min.: historię zamku i rodu Bonerów..
Pogoda była wyśmienita, więc zwiedzanie zamku i okolicy było  bardzo przyjemnie. Promienie słońca odbijały się od białych wapiennych skał, więc zamek jak i jego otoczenie wyglądały jak z bajki. Szczególnie urokliwe okazały się skały otaczające zamek i formujące przedzamcze. Wśród nich najbardziej charakterystyczne to: Skałka Wielbłąd oraz Skałki Trzy Siostry, w których zlokalizowano Muzeum Tortur. Zwiedziliśmy cały zamek – podziwialiśmy dziedziniec,zachowane fragmenty komnat ( bibliotekę, sypialnię, Salę Kredencarską), Basztę Skazańców. Warto było wspinać się po krętych schodach, aby obejrzeć okolicę. Podczas zwiedzania wstąpiliśmy do  do Muzeum Zamkowego, w którym obejrzeliśmy multimedialną prezentację jego komputerowej rekonstrukcji, materiał o tym jak wyglądało życie na Zamku oraz makiety zamku w stanie obecnym i zrekonstruowanym. Obejrzeliśmy także zdjęcia z najciekawszych scen z filmu „Zemsta”. A. Wajdy. Dodatkowo w dolnych komnatach zamku podziwialiśmy Wystawę uzbrojenia. Na koniec udaliśmy się do Muzeum Tortur.

W dalszej części zwiedziliśmy gród na Górze Birów.

Przepiękne widoki, wapienne białe skały mieniące się w słońcu, liczne wystawy
i atrakcje spowodowały, że wszystkim dopisywały  humory. Uczestnicy  wzajemnie dzielili się wrażeniami z wycieczki.
Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do domu.

Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również doskonałą  lekcją historii.